Nożyce gilotynowe to narzędzia do cięcia metalu, które muszą przede wszystkim odznaczać się solidnym wykonaniem i wytrzymałością. Warto wybrać sprawdzonego dostawcę, który oferuje produkty najwyższej jakości. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Dobre nożyce gilotynowe, czyli jakie?
Funkcjonalne nożyce gilotynowe powinny przede wszystkim gwarantować precyzyjne i prostolinijne cięcie blach. Najlepsze jakościowo modele posiadają sztywną i trwałą konstrukcję oraz najwyższej jakości rozwiązania techniczne, które pozwalają na obróbkę metali bez zniekształceń, szczególnie na krawędziach. Wysokiej jakości ostrza powinny być wykonane z utwardzonej i wysokowęglowej stali. Ważne jest również bezpieczeństwo pracy maszyny. Ochrona palców operatora z frontu za pomocą bariery mechanicznej lub laserowej, siatki zabezpieczające oraz bariery optyczne z tyłu urządzenia czy zabezpieczenia przed przeciążeniami to standardowe elementy wyposażenia urządzeń oznaczonych znakiem CE. Przed rozpoczęciem procesu cięcia, pozycja blachy powinna być też zablokowana przez mechaniczne lub hydrauliczne (w zależności od modelu) dociskacze wraz z nakładkami z tworzywa zapobiegającego rysowaniu blachy.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Jednym z głównych aspektów branych pod uwagę przy wyborze urządzenia jest precyzyjna linia cięcia zapewniająca mniejszą ilość odpadów i zwiększająca efektywność pracy.
Podstawowy podział nożyc gilotynowych zależy od maksymalnej grubości oraz gatunku materiału jaki chcemy ciąć. W przypadku cienkich blach do 3-4 mm (stal zwykła, Rm<450 N/mm²) dobrym wyborem będą urządzenia elektromechaniczne. Powyżej tych grubości pierwszym wyborem stają się gilotyny hydrauliczne. W zależności od dostępnych modeli nożyc gilotynowych różny jest sposób prowadzenia górnego ostrza oraz stosowany napęd dla zejścia i powrotu ostrza. Warto sprawdzić czy istnieje możliwość regulacji szczeliny pomiędzy ostrzami oraz czy odbywa się to ręcznie, czy z poziomu sterownika, w ramach tworzonego programu. Urządzenie powinno być wyposażone w przednie stoły z kulami ślizgowymi dla lepszej manipulacji arkusza oraz frontowe ramiona wsporcze wyskalowane w mm z mini-stopami, dla dokładnego ustawiania arkusza i eliminacji błędów pomiarowych. Przydatne w procesie cięcia są też dodatkowe funkcje zapewniające zwiększenie zdolności cięcia przy krótszych odcinkach blachy poprzez regulację skoku górnego ostrza czy umożliwiające cięcie arkuszy ponadwymiarowych poprzez uchylność tylnego zderzaka. W przypadku cięcia cienkich i długich arkuszy urządzenie powinno być wyposażone w tylny system podtrzymywania blachy umożliwiający precyzyjne bazowanie do zderzaka.
Dobrej jakości sprzęt powinien oferować możliwość zastosowania systemu ANTY-TWIST, który zapobiega skręcaniu się blachy podczas cięcia wąskich pasków, dodatkowej funkcji RTS (Return-To-Sender) zderzaka, dzięki której odcięty arkusz może być z powrotem dostarczony do operatora lub różnych systemów sortowania i odbioru blachy. Warto zwrócić także uwagę na system sterowania, który w prosty sposób umożliwi zaprogramowanie określonej ilości cięć, położenia zderzaka, kąta i długości cięcia, czy ustawienia właściwej szczeliny cięcia między ostrzami. Przed zakupem nożyc gilotynowych należy również sprawdzić czy komponenty układu hydraulicznego pochodzą od renomowanych dostawców.
Właściwie dobrane nożyce gilotynowe to takie, które zapewnią wysoką wydajność pracy. Dlatego też dobrze zainwestować w urządzenie wysokiej jakości. Solidna konstrukcja poszczególnych elementów wpłynie na żywotność całej maszyny.