Ikonapolteknik@polteknik.pl Ikona+ 48 58 684 86 35 Ikona+48 601 569 456 Rzetelna Firma Firma rodzinna
PL EN
menu button
slider

Prasa krawędziowa – 5 aspektów, które trzeba uwzględnić przy zakupie

Prasa krawędziowa

Zakup prasy krawędziowej to poważna inwestycja. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia należy wziąć pod uwagę kilka czynników, które pomogą podjąć najlepszą decyzję dla konkretnego przedsiębiorstwa.

 

Rodzaj i ilość obrabianego materiału

W pierwszej kolejności należy przeanalizować parametry materiału, który podlega obróbce - jego rodzaj i plastyczność. Ważne są też wymiary i grubość detali. Dobór urządzenia docelowego zależy również od ustalonej zawczasu skali produkcji. Znajomość tych parametrów pozwala na dobranie prasy krawędziowej o odpowiedniej sile nacisku, długości roboczej, jak również pozostałe parametry jak prześwit (wolna przestrzeń pod belką gnącą czy wybranie wykorzystujące całą długość roboczą maszyny). 

 

Jakość urządzenia 

Inwestowanie w prasę krawędziową zakłada jej możliwie bezawaryjne i komfortowe użytkowanie przez wiele lat. Wpływ na to mają parametry stali konstrukcyjnej, z której zbudowana jest rama prasy, jak również precyzja, jakość montażu poszczególnych elementów oraz zastosowane komponenty. Ponadto ogromny wpływ na użytkowanie prasy, jak również na efekt obróbki plastycznej blachy ma jakość dostarczonych z prasą stempli i matryc.

 

Sterowniki

Sterownik jest jednym z najistotniejszych elementów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze prasy. Odpowiada on za sprawną koordynację wszystkich jej funkcji. Wybór konkretnego sterownika zależy od wyposażenia urządzenia. Jeżeli dana prasa krawędziowa jest pierwszą, z jaką będziemy mieć do czynienia, dobrym wyborem będzie łatwy w obsłudze graficzny sterownik z dużym panelem dotykowym oraz zapewnienie szkolenia z obsługi przez sprzedającego i serwisanta

 

Systemy bezpieczeństwa

Ważnym kryterium przy wyborze prasy krawędziowej jest bezpieczeństwo operatora. Elementami skutecznego systemu bezpieczeństwa będą zarówno osłony fizyczne, jak i elektroniczne zabezpieczenia laserowe czy też kurtyny optyczne, dzięki którym codzienna obsługa prasy będzie sprawna i bezpieczna. 

Wykorzystane technologie zabezpieczające nie powinny przyczyniać się do wydłużenia czasu produkcji – najlepsze rozwiązania równocześnie chronią pracownika oraz kontrolują prawidłowe ułożenie w prasie materiału przeznaczonego do obróbki. 

 

Koszty i wybór dostawcy

Oprócz ceny prasy krawędziowej należy wziąć pod uwagę koszty ewentualnego serwisowania, części zamiennych czy dodatkowych narzędzi. Warto przy tym uwzględnić doświadczenie, jakość serwisu i dostęp do części zamiennych u dystrybutora – czasami nieco wyższe koszty równoważone są przez jakość serwisu oraz fachowe doradztwo dystrybutora.

Uwzględnienie wszystkich wymienionych parametrów pozwoli Ci wybrać prasę krawędziową, która spełni potrzeby Twojej firmy. Dzięki temu koszt urządzenia szybko się zwróci i przyniesie Twojej firmie wymierne zyski.
 

AKYAPAK - TurcjaAUTOPULIT - HiszpaniaBAYKAL - TurcjaJORNS - SzwajcariaMITSUBISHI ELECTRIC - JaponiaMURATEC - JaponiaOMAS - WłochyRAS - NiemcySCHECHTL - NiemcyKRASSER - Austria