Urządzenia CNC rewolucjonizują polski przemysł. W przypadku obróbki termicznej materiałów nie obejdziemy się bez wycinarek laserowych. Na rynku znajdziemy rozmaite modele. Podczas ich zakupu warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj zastosowanej technologii laserowej. Tradycyjne lasery gazowe CO2 są powszechnie używane w przemyśle obróbczym. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się zainwestować w droższe wycinarki laserowe fiber. To, czy zakup takiego urządzenia jest dobrym pomysłem, zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, który planujemy poddawać obróbce.
Podstawowe cechy wycinarek laserowych wykorzystujących technologię fiber
Wycinarki laserowe z technologią fiber poza głowicą tnącą nie posiadają optyki wewnętrznej. Do przenoszenia wiązki laserowej używany jest światłowód. Wycinarki laserowe fiber nie wymagają intensywnego chłodzenia. Produkowana wiązka promieniowania cechuje się niską długością fali oraz większą gęstością energii. Jest to szczególnie atrakcyjne z punktu widzenia przedsiębiorcy szukającego sposobów na ograniczenie wydatków w dobie rosnących kosztów pracy i energii elektrycznej.
W jakiej sytuacji przydadzą nam się wycinarki laserowe fiber?
Wycinarki wykorzystujące technologię fiber wykorzystuje się przede wszystkim przy obróbce laserowej metali cienkich w osłonie azotu. Lasery gazowe mają bardziej uniwersalne zastosowanie, pozostają optymalnym wyborem przy cięciu grubych materiałów konstrukcyjnych oraz nierdzewnych już od kilku mm wzwyż. Jeżeli jednak zależy nam na szybkiej obróbce cienkich materiałów, najlepiej zainwestować w maszynę wykorzystującą technologię światłowodową fiber. Warto mieć także na uwadze fakt, że jest to technologia rozwojowa. Producenci doskonalą swoje maszyny do jak najlepszej obróbki kolejnych materiałów. Coraz większa moc tego typu laserów pozwala zwiększać prędkość, a tym samym wydajność.