Cięcie laserowe jako technikę obróbki materiałów wprowadzono w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, a niedługo potem pierwsze maszyny laserowe zostały wdrożone do użytku na skalę przemysłową. Od tego momentu obróbka metali stała się znacznie szybsza i bardziej precyzyjna. Dziś technologia laserowa jest powszechnie stosowna, obecna nawet w niewielkich lokalnych zakładach.
Proces cięcia laserowego
Generowanie wiązki laserowej odbywa się za pomocą układu pompującego energię do ośrodka czynnego, gdzie przy pomocy układu optycznego zwanego rezonatorem dochodzi do uporządkowanej akcji laserowej. Wiązka laserowa poprzez zwierciadło półprzepuszczalne opuszcza ten zamknięty układ i dalej z wykorzystaniem zwierciadeł kątowych jest przekazywana do głowicy tnącej. W najnowszej generacji wycinarkach światłowodowych tzw. fiber sposób generowania wiązki został znacznie zmieniony. Układem pompującym są tzw. banki diod, brak jest gazowego ośrodka czynnego, a wytworzona wiązka laserowa jest transmitowana do głowicy tnącej za pomocą światłowodu. Wiązka ta ma ok. dziesięciokrotnie mniejszą długość fali w porównaniu z klasycznymi laserami gazowymi, przez co jej energia jest doskonale absorbowana przez różnego rodzaju materiały stalowe, nawet wysoce refleksyjne, a maszyna wyposażona w tego typu źródło ma znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię.
Wycinarka laserowa Mitsubishi Seria GX-F fiber
W ostatnim czasie renomowana japońska firma Mitsubishi Electric zaprezentowała swój nowy produkt przeznaczony do obróbki termicznej metali. Wycinarka laserowa Mitsubishi Seria GX-F fiber jest z pewnością wyczekiwaną odpowiedzią na coraz większe wymogi rynku w zakresie wydajności. Maszyna dzięki wbudowanym algorytmom sztucznej inteligencji jest w stanie pracować praktycznie bez udziału operatora, nawet w trybie ciągłym trzyzmianowym. Ponadto w standardzie jest dostosowana do pracy z automatyzacją, w tym systemami sortującymi i automatycznymi magazynami blach.
Wycinarki fiber GX-F są budowane w oparciu o najwyższej klasy komponenty produkowane przez Mitsubishi Electric w Japonii. Unikalna technologia źródła, zaawansowana głowica tnąca Zoom Head oraz ultraszybki sterownik D-Cubes umożliwiają efektywne cięcie całego spektrum materiałów, w tym nawet obróbkę miedzi w osłonie azotu. Na rynku polskim seria GX-F dostępna jest w dwóch rozmiarach obszaru roboczego tj. 3000×1500 mm oraz 4000×2000 mm. Zakres mocy źródła to 4 -10 kW zależnie od indywidualnych potrzeb Inwestora.
Wycinarka laserowa Seria GX-F fiber jest zwieńczeniem kilkudziesięciu lat doświadczeń Mitsubishi Electric w zakresie produkcji najwyższej jakości maszyn laserowych. Nowe możliwości w obróbce termicznej stały się faktem.