Gięcie drutu, taśm, a nawet rurek, jest jedną z podstawowych operacji oczekiwanych przez klientów. Jednak współczesne giętarki drutu oferują o wiele większe możliwości aniżeli podstawowa operacja gięcia.
W zależności od wymagań jakie stawia detal i wielkość produkcji możemy wybierać miedzy różnymi typami giętarek. Podstawowym pytaniem jest wielkość produkcji, stopień skomplikowania detalu oraz ilość operacji, które trzeba wykonać. Trzeba pamiętać, że giętarka drutu może zmienić się z prostej maszyny w rozbudowaną linię produkcyjną, która będzie realizowała operacje nie tylko gięcia, ale i przetłoczenia, otworowania, zakuwania, zgrzewania itd.
Giętarki CNC 2 D i 3D (Seria CEB)
Takie giętarki oferują bardzo ekonomiczne wytwarzania detali (praktycznie nie wymagają specjalnych narzędzi), nawet o skomplikowanych kształtach, jednak z pewnymi ograniczeniami – zwykle ograniczeniem, jest rodzaj ostatniej operacji (gięcie i odcięcie). O tym decyduje określony kształt detalu. Należy pamiętać, że wydajność takich maszyn również jest ograniczona.
Jednak te maszyny mogą być wyposażone w stacje realizujące wiele innych operacji jak roztłaczanie, zakuwanie, zgrzewanie itd., co przy niezbyt wygórowanych oczekiwaniach ilościowych czyni z nich bardzo atrakcyjne narzędzia produkcji.
Giętarki elektromechaniczne (seria PMX i BMX oraz Bull Bending)
Jeżeli istniej potrzeba wytwarzania detali w bardzo dużych ilościach, to należy rozważyć giętarki elektromechaniczne. Takie giętarki są osiągną wydajność nawet ok. 70 -:- 100 szt. detali / min. W zależności od typu detalu. Jednak zastosowana technologia kształtowania detalu, wymaga specjalnego oprzyrządowania do każdego detalu, które stanowi znaczący koszt. Dodatkowo ustawienie do produkcji maszyny z pełną wydajności, wymaga dużego doświadczenia i czasu – czasami nawet kilku godzin. Powodem jest dość skomplikowany układ przeniesienia napędu poszczególnych sekcji realizujących każdą pojedynczą operację. Dotyczy to również całego układu podawania drutu co jednak dzięki innowacyjności firmy OMAS zostało wydatnie zmniejszone poprzez zastosowanie nowoczesnych, programowalnych podajników serwoelektrycznych. Jednak przezbrojenie takiej maszyny z jednego wyrobu na inny, z doprowadzeniem do wydajności produkcyjnej zajmuje ok. 6-:-8 godzin. Standardowe podłączenie do Internetu każdej maszyny jest bardzo pomocne w diagnozie aktualnego statusu maszyny, co pozwala na efektywną wymianę doświadczeń z operatorem maszyny.
Szczytowym osiągnięciem firmy OMAS w tej kategorii maszyn są maszyny typ BULL BENDING.
Są to serwomotorowe wersje maszyn serii PMX i BMX. Każdy ruch suwaków, dotychczas realizowany mechanicznie poprzez regulowany układ krzywek, mimośrodów oraz suwaków, został zastąpiony poprzez prasy serwomotorowe w szerokim zakresie siły nacisku, które mogą wykonywać ruch zarówno w przestrzeni poziomej jak i pionowej. Skok takiej prasy, siła nacisku jest programowalna i przechowywana w pamięci maszyny pod nazwą określonego wyrobu, co powoduje, że czas przezbrojenia takiej maszyny z jednego wyroby na innych stanowi ok. 20 % czasu potrzebnego dla konwencjonalnej maszyny serii PMX i BMX.
Są to w tej chwili najnowocześniejsze maszyny tego typu na rynku. Należy jednak pamiętać, ze wybór maszyny do produkcji określonego detalu, powinny być przedmiotem wnikliwej analizy, uwzgledniającej rzeczywiste potrzeby klienta – Polteknik służy swoim doświadczeniem w tym zakresie – zapraszamy do kontaktu