Urządzeniami najczęściej wykorzystywanymi w procesie produkcji elementów metalowych są giętarki. Głównie służą one do zmiany krzywizny odcinka na żądany kąt. Jednym z rodzajów tego typu maszyn jest giętarka trzpieniowa.
Wielozadaniowość giętarki trzpieniowej
Głównym zadaniem tego wyspecjalizowanego urządzenia jest zginanie elementów o różnym przekroju, ale przede wszystkim największe zastosowanie mają do obróbki rur cienkościennych. Przewagą nad innymi rozwiązaniami jest zastosowanie trzpienia, czyli specjalnego pręta. Pozwala to osiągać idealnie wygięty element. Wielozadaniowość giętarki trzpieniowej polega również na możliwości kształtowania wszelkiego rodzaju profili zamkniętych o przekroju kwadratowym, prostokątnym oraz okrągłym i owalnym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu dedykowanych do danej średnicy i promienia matryc gnących. Dzisiejsze urządzenia projektowane są tak, by mogły współpracować z różnymi materiałami, bez straty na jakości. Giętarka trzpieniowa pozwala więc poddawać obróbce rury ze stali zwykłej, stali nierdzewnej oraz aluminium i mosiądzu. Urządzenia te znajdują zastosowanie w wielu rozmaitych branżach – z ich pomocą wykonuje się np. układ wydechowy pojazdów, meble biurowe czy złączki hydrauliczne.
Nowoczesny mechanizm kluczem do efektywności
Giętarki trzpieniowe najczęściej wyposażone są w napędy serwo-hydrauliczne. Sterowane za pomocą układów CNC, które pozwalają na precyzyjne ustawianie poszczególnych parametrów pracy maszyny, aby uzyskać doskonałe efekty gięcia. Przykładem takiego urządzenia jest giętarka firmy Akyapak z serii ABM, która umożliwia pracę z 3 matrycami równocześnie dla danej średnicy rury. Wszystkie giętarki z tej serii posiadają automatyczny system smarowania trzpienia, co znaczenie ułatwia pracę operatora i przedłuża żywotność samego urządzenia.