Jednym z rozwiązań wykorzystywanych przy okazji cięcia rur i profili jest laser światłowodowy. Jest on kluczowym elementem nowoczesnej technologii przemysłowej, umożliwiającym precyzyjne cięcie i spawanie z niebywałą efektywnością. Na jakiej zasadzie działa to urządzenie oraz jakie potencjalne zastosowanie ma w przemyśle? Czym jest i jak działa laser światłowodowy? Na czym polega jego wykorzystanie w wycinarce?
Czym jest laser światłowodowy?
Laser światłowodowy to technologia, która wykorzystywana jest m.in. w produkcji wysokiej jakości wycinarek do metalu. W jego konstrukcji wykorzystuje się połączenia diodowe, dzięki którym powstaje strumień laserowy. Następnie przenoszony jest do głowicy za pomocą dedykowanego systemu. Urządzenie to jest niezwykle wydajne w codziennej pracy, ponieważ pozwala na wycinanie różnego rodzaju kształtów i skomplikowanych konturów, co docelowo znacznie skraca proces produkcyjny. Obróbka elementów metalowych laserem światłowodowym jest szybsza i bardziej wydajna kosztowo, a ponadto minimalizuje ryzyko ewentualnych błędów.
Budowa i działanie lasera
W przypadku lasera światłowodowego (inna nazwa to Fiber) mamy do czynienia zarówno ze światłowodowym prowadzeniem, jak i światłowodowym źródłem wiązki. Dzięki temu w konstrukcji urządzenia nie mają zastosowania skomplikowane systemy optyczne, których zadaniem w tradycyjnych laserach jest dostarczenie wiązki do głowicy. Tu odpowiada za to światłowód. Strumień w laserze Fiber przenoszony jest bezpośrednio do głowicy i na tym etapie nie występują straty.
Kolejnym elementem budowy lasera światłowodowego jest źródło. Jego funkcję spełniają półprzewodnikowe diody laserowe. Charakterystyka działania tego sprzętu pozwala na utrzymanie doskonałej jakości wiązki, a także fali nawet dziesięciokrotnie mniejszej niż w przypadku tradycyjnych laserów CO2. Przekłada się to na większe skupienie energii i zwiększoną sprawność całego systemu. Za jego pomocą z powodzeniem można ciąć nawet bardzo refleksyjne materiały. Kolejne atuty wykorzystywania tej technologii w budowie wycinarek to m.in.: oszczędność energii, ochrona środowiska oraz niski koszt eksploatacji. Żywotność wysokiej klasy systemu ocenia się nawet na 100 tys. roboczogodzin.
Cięcie laserem – zasada działania
Cięcie laserem jest zaawansowanym procesem obróbki materiałów, który polega na stosowaniu skoncentrowanej wiązki światła laserowego do przecinania metalu. Wycinarki laserowe działają na zasadzie skupienia dużej ilości energii w niewielkim obszarze, co powoduje szybkie podgrzewanie materiału, aż do punktu topienia lub parowania. Wytworzenie koherentnej, monochromatycznej wiązki światła odbywa się poprzez pobudzanie atomów do emisji fotonów w procesie znanym jako emisja wymuszona. Skierowanie tej intensywnej wiązki światła umożliwia wykonanie cięć o dużym stopniu precyzji i minimalnym uszkodzeniu otaczających materiałów. Co więcej, cięcie laserowe pozwala na uzyskanie zróżnicowanych i złożonych form, które są trudne do osiągnięcia za pomocą tradycyjnych technik cięcia. Ważnym czynnikiem jest także minimalizacja strat surowca i zwiększenie efektywności procesu cięcia.
Wycinarka laserowa Baykal – optymalne wykorzystanie lasera światłowodowego
Lasery światłowodowe Fiber wykorzystywane są m.in. w produkcji wycinarek laserowych. Wśród nich znajduje się również Baykal BLT-3D. To przykład optymalnego wykorzystania technologii lasera światłowodowego w tego typu urządzeniach. Za produkcję sprzętu odpowiada Baykal Makina, czyli jedna z największych firm w branży. Od lat specjalizuje się w dostarczaniu na rynek najwyższej jakości urządzeń wykorzystywanych w obróbce termicznej i plastycznej metalu. Wycinarki powstają w Turcji i dostarczane są do ponad 100 krajów na całym świecie. Jako firma POLTEKNIK Sp. z o.o. jesteśmy wyłącznym dystrybutorem urządzeń firmy Baykal Makina. Nasi specjaliści zadbają o dokładne zbadanie Państwa potrzeb i zaproponują rozwiązania, które usprawnią procesy przemysłowe w firmie.
Wycinarka laserowa Baykal BLT-3D
Wycinarka laserowa Baykal BLT-3D to wyjątkowy wybór. Doskonale sprawdza się w procesie cięcia rur i profili. Urządzenie wyposażone jest m.in. w najnowszej generacji źródła światłowodowe amerykańskich producentów IPG lub nLight, głowicę laserową renomowanej firmy Precitec 2.0 3D z funkcją ukosowania blachy w zakresie +/- 45° oraz unikatowy system obustronnego zacisku materiału pozwalający zniwelować odpad resztkowy do 80 mm. Wpływa to na zwiększoną wydajność całego systemu. Podstawowe wyposażenie wycinarki Baykal BLT-3D obejmuje też:
- dotykowy panel sterowania firmy Beckhoff z wbudowaną opcją nestingu (kontrola i optymalizacja kosztów produkcji);
- interfejs HMI (umożliwia korektę parametrów cięcia i analizę błędów).
Głowica wykorzystana w wycinarce pozwala na cięcia 2D i 3D, a także znakowanie i przebijanie rur i profili. Ponadto urządzenie można rozbudować w automatyczny system załadunku/rozładunku, co pozwala na szybszą i prawie bezobsługową pracę. Całość jest wydajna, intuicyjna i bezpieczna w obsłudze.
Wycinarka laserowa Baykal Seria BLE PRO fiber i Seria BLS fiber
Wycinarki laserowe oferują niezrównaną efektywność i precyzję. Dzięki zaawansowanej konstrukcji są niezwykle skuteczne w obróbce cienkich materiałów (BLE PRO fiber – od 0,5 do 6 mm, BLS fiber – od 0,5 do 5 mm). Zastosowane w nich najnowsze rozwiązania technologiczne umożliwiają także efektywną obróbkę stali o średniej grubości. Eksploatacja urządzenia jest tania dzięki niskim kosztom utrzymania i długiemu okresowi eksploatacji. Dodatkowo wycinarki zapewniają operatorowi wyjątkowy komfort pracy oraz bezpieczeństwo poprzez system sterowania z ekranem dotykowym i technologię multitouch. Oprogramowanie Lantek Expert gwarantuje zaawansowane zarządzanie procesami obróbkowymi, a jego prosta obsługa pozwala na łatwą i intuicyjną pracę z maszyną. Dodatkowym atutem wycinarki laserowej BLS fiber jest możliwość dostosowania maszyny do obróbki arkuszy wielkogabarytowych, z długością X dochodzącą do 18 000 mm.
Wycinarka laserowa Mitsubishi Seria eX CO2 Cross Flow i GX-F
Wycinarki laserowe Mitsubishi Seria eX CO2 Cross Flow i GX-F ustanawiają nowy standard w dziedzinie technologii laserowej. Unikalny rezonator Cross Flow wykorzystuje system wzbudzania gazów bez potrzeby wysokoobrotowej turbiny czy lampy generującej, co przekłada się na znaczne oszczędności – tylko 3 litry gazu laserowego na godzinę. Uruchomienie systemu trwa jedynie 3 minuty, a tryb Eco Mode zmniejsza zużycie energii o 99% w stanie czuwania. Wyróżniają zaawansowanym sterowaniem dotykowym i prostą obsługą, w tym możliwością wczytywania programów za pomocą skanera kodów kreskowych. Wycinarki laserowe są przeznaczone do cięcia różnorodnych materiałów, także materiałów refleksyjnych takich jak aluminium i miedź, w szerokim zakresie grubości. Zaawansowany układ sensorów monitoruje proces cięcia, zapewniając precyzję, wydajność i łatwość obsługi. Mitsubishi Electric, jako jedyny producent na świecie, tworzy wycinarki oparte na własnych komponentach, w tym na kluczowych elementach takich jak źródła laserowe, głowice tnące i układy sterowania. Największa efektywność cięcia jest osiągana w zakresie grubości od 0,5 do 6 mm, ale jakość cięcia zależy od jakości materiału wejściowego i kształtu wycinanego elementu.
Potencjalne zastosowanie wycinarki laserowej
Model Baykal BLT-3D może mieć moc źródła od 1 do 4 KW. Ponadto system przygotowany jest do obsługi profili i rur o różnym kształcie: trójkątnych, kwadratowych, prostokątnych i owalnych o średnicy do 214 mm. Maksymalna długość materiału wsadowego to 8100 mm. Moc wpływa na zakres obrabianej grubości, która waha się od 0,8 do 12 mm. Wycinarka laserowa stosowana jest przede wszystkim przy cięciu stali (zwykłej, nierdzewnej), miedzi, aluminium i brązu. Urządzenie z powodzeniem sprawdza się w przemyśle, w tym m.in. podczas produkcji sprzętu rolniczego, elementów infrastruktury miejskiej, części samochodowych, maszyn budowlanych itp.
Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem, a doświadczeni eksperci odpowiedzą na wszystkie pytanie i wesprą Cię w procesie zakupowym.