Ikonapolteknik@polteknik.pl Ikona+ 48 58 684 86 35 Ikona+48 601 569 456 Rzetelna Firma Firma rodzinna
PL EN
menu button

Obróbka plastyczna drutu – dlaczego warto wybrać urządzenia wielofunkcyjne?

Gięcie drutu jest zadaniem, które bardzo często nie jest ograniczone tylko do zmiany kształtu obrabianego materiału.
Firma OMAS s.r.l. oferuje szeroki zakres maszyn, z możliwością uzupełnienia ich o dodatkowe stacje robocze, umożliwiające stworzenie linii produkcyjnej, która jest zasilana drutem, taśmą lub rurką z kręgu, a na końcu linii pozwala odebrać praktycznie gotowy produkt.

Jednak aby postawić tezę, jaka maszyna będzie najbardziej odpowiednia i które operacje są opłacalne, trzeba uwzględnić następujące informacje:

- stopień skomplikowania detalu,

- rodzaj operacji, które należy wykonać,

- ilość sztuk (oczekiwana wydajność),

Mając takie informacje oraz po ustaleniu konkretnych potrzeb w w/w obszarach, możemy przystąpić do wyboru maszyny.

 

Urządzenia do gięcia drutu


Do dyspozycji mamy następujące linie maszyn firmy OMAS:

Maszyny CNC – seria CEB pozwalająca na kształtowanie drutu o średnicy Ø 0,5 -:- 18 mm lub taśmy oraz rurek o przekroju równoważnym przekrojowi drutu.
Maszyny te umożliwiają instalowanie stacji roboczych realizujących oprócz gięcia, takich operacji jak wykrawanie, roztłaczanie, przetłaczanie, zakuwanie, spęczanie, zgrzewanie i inne zdefiniowane przez konieczność realizacji określonego detalu.
W przypadku gięcia zaletą maszyn jest łatwa i praktycznie bezkosztowa zmiana rodzaju detalu.
Polega ona na wprowadzeniu / narysowaniu nowego detalu w preinstalowanym oprogramowaniu WIREMACH PLUS i rozpoczęciu produkcji.
Cechą, która ogranicza możliwość aplikacji tych maszyn, jest mniejsza w stosunku do maszyn elektromechanicznych wydajność. Niemniej jest to doskonałe rozwiązanie do realizacji krótkich i średnich serii nawet skomplikowanych detali oraz w przypadku częstej zmiany samego detalu, jak i wymiarów materiału wejściowego.

 

maszyny do gięcia drutu

urządzenia do obróbki drutu - stacje robocze

urządzenia do obróbki drutu - stacje robocze

 

Maszyny elektromechaniczne – seria UNO, DUO, TRE oraz BMX produkcji firmy OMAS

 

Są to maszyny, które pozwalają kształtować materiał w nawet trzech osiach i realizować operacje specjalne jak zakuwanie, wykrawanie czy roztłaczanie.
Poszczególne typu maszyn tych serii różnią się maks. długością podawanego materiału oraz ilością możliwych operacji. Są to maszyny o bardzo dużej wydajności i dokładności, ale zmiana produkowanego detalu jest czasochłonna (zajmuje nawet do ok. 8 godzin) i obejmuje ustawienie i kalibrację podajnika oraz narzędzi do realizacji każdego gięcia – ustawienie pozycji krzywki, suwaka i narzędzia jest czasochłonne. Jednak wydajność i precyzja realizacji detalu, są tutaj czynnikiem decydującym.

 

urządzenia elektromechaniczne do obróbki drutu

 

Maszyny serii BULL BENDING

 

To innowacyjna próba połączenia zalet maszyn serii CEB oraz maszyn elektromechanicznych, zrealizowana przez firmę OMAS.
Do ustawienia i przygotowania do produkcji nowego detalu wymaga on ustawienia podajnika oraz poszczególnych stacji roboczych – w wypadku maszyn elektromechanicznych pozycji krzywki, suwaka i samego narzędzia.
W maszynach serii BULL BENDING podajnik mechaniczny zastąpiono podajnikiem elektronicznym z podwójną kontrolą długości podawanego materiału, a krzywki i suwaki zastały zastąpione serwomotorowymi prasami o różnym nacisku, zależnym od rodzaju materiału i wykonywanej operacji. Zarówno podajnik, jak i poszczególne stacje robocze są ustawiane z panelu HMI, w którym wszystkie parametry podajnika oraz stacji roboczych (pozycja, szybkość posuwu, siła nacisku) są ustawiane z panelu operatora. Stacje mogą pracować w trzech płaszczyznach, w zależności od rodzaju realizowanej operacji. Tym samym skomplikowany i czasochłonny system ustawiana, zarówno podajnika, jak i poszczególnych stacji roboczych, sprowadzono do wpisania odpowiednich parametrów na panelu operatora. To bardzo duży postęp w tego rodzaju maszynach, zmieniający poważną niedogodność w maszynach elektromechanicznych. Producent podaje, że szacunkowy czas przezbrojenia maszyny serii BULL BENDING to 20 % czasu niezbędnego na tę operację w maszynach elektromechanicznych!

 

maszyny specjalne do obróbki drutu

 

Maszyny specjalne produkcji firmy OMAS

 

Niezależnie od podstawowych maszyn, firma OMAS oferuje również maszyny specjalne. Przykładem jest maszyna do zwijania kręgów z drutu dla producentów różnego rodzaju opon – maszyna zwija krąg z drutu i go zgrzewa.

 

maszyny do zawijania drutu

 

Firma OMAS s.r.l. jest innowacyjną firmą inżynierską projektującą spersonalizowane maszyny dostoswane dokładnie do potrzeb swoich Klientów, uwzględniając ich specyficzne potrzeby.

AKYAPAK - TurcjaAUTOPULIT - HiszpaniaBAYKAL - TurcjaJORNS - SzwajcariaMITSUBISHI ELECTRIC - JaponiaMURATEC - JaponiaOMAS - WłochyRAS - NiemcySCHECHTL - NiemcyKRASSER - Austria