Zwijarki do blachy to urządzenia, które stosuje się w najróżniejszych branżach gospodarki związanych np. z przemysłem petrochemicznym, stoczniowym, motoryzacyjnym, przy produkcji zbiorników, rur, wież wiatrowych, konstrukcji stalowych, mostów i wielu innych. Maszyny te są w stanie zwijać detale zarówno cylindryczne, ale i owalne, eliptyczne lub stożkowe.
W zależności od potrzeb Klientów i specyfiki zwijanego detalu, na rynku możemy znaleźć zarówno specjalistyczne zwijarki wyposażone w dwie rolki (inaczej walce), a także te bardziej powszechne z zastosowaniem trzech lub czterech rolek. W zakładach produkcyjnych dominują urządzenia mechaniczne 3-rolkowe oraz hydrauliczne 3- i 4-rolkowe. Szczególnie te hydrauliczne są najbardziej wszechstronnymi maszynami, które umożliwiają najefektywniejszą pracę z materiałem.
Walcarki do blach możemy podzielić ze względu sposób napędu rolek na urządzenia ręczne, elektromechaniczne oraz te wykorzystujące napęd hydrauliczny.
Urządzenia napędzane manualnie są rzecz jasna najtańsze i wykorzystuje się je do najprostszych prac, do zwijania detali o najmniejszych rozmiarach, średnicach oraz dla najcieńszych grubości arkuszy.
Walcarki elektromechaniczne są już maszynami zdecydowanie bardziej zaawansowanymi technicznie. Posiadają one asymetryczne rolki, gdzie centralne rolki napedzane są poprzez silnik elektryczny i przekładnię. Regulacja położenia rolki bocznej oraz dolnej (góra/dół) odbywa się manualnie lub opcjonalnie za pomocą silnika. Urządzenia są wyposażone m.in zestaw do zwijania stożków z ręcznym ustawieniem pozycji, wolnostojący panel sterujący czy wypinaną do boku górną rolkę. Pozwalają one na zwiększenie możliwości obróbczych (elementy dłuższe oraz z grubszej blachy) oraz precyzji zwijania. Przykładowo 3-rolkowa walcarka mechaniczna Akyapak seria ASM-S obsługuje zakres grubości od 4 do 8 mm, przy długości roboczej maksymalnie do 3100 mm.
Poglądowe zdj. modelu ASM-S
Najwięcej możliwości oferują jednak walcarki hydrauliczne. Przy udziale doświadczonego operatora pozwalają on na bardzo dokładne zwijanie blachy o grubości nawet do 260 mm! W zależności od ilości rolek (3 lub 4 szt.) napędzane są tam albo wszystkie, albo centralne rolki, a większość funkcji obsługiwana jest z poziomu mobilnego pulpitu sterowniczego.
Urządzenia te posiadają zdecydowanie większą rezerwę mocy zarówno przy podginaniu, jak i zwijaniu. Tym samym przy obróbce węższych niż całkowita długość robocza arkuszy, a także większych średnicach zwijania, jesteśmy w stanie walcować materiał o większych niż deklarowane katalogowo grubościach. Przykładowo, na maszynie AHS 20/13, przy zwijaniu stali zwykłej o plastyczności Re=240 N/mm2 na całej długości roboczej, przy minimalnej średnicy zwijania 810 mm (3x Ø górnej rolki), maksymalna grubość materiału wynosi 16 mm (podginanie 13 mm), natomiast zmniejszając długość o połowę do 1000 mm i zwiększając średnicę detalu do ponad 2000 mm, jesteśmy już w stanie zwijać materiał o grubości powyżej 20 mm. Maszyny mechaniczne takich możliwości niestety nie gwarantują.
Wybór zależy od potrzeb użytkownika, wymaganej długości roboczej, grubości oraz rodzaju blachy, a także samego kształtu detalu finalnego, jak i seryjności produkcji, tj. ilości detali o tych samych parametrach (mało lub wielkoseryjna produkcja).
Spośród walcarek 3-rolkowych, urządzeniem dedykowanym do najgrubszych blach będzie zdecydowanie model AHV, w którym ruch górnej rolki odbywa się pionowo, wymuszając nacisk na materiał, natomiast ruch dolnych rolek odbywa się w poziomie. Modele AHK przeznaczone są tym samym dla materiału o mniejszych grubościach.
Poglądowe zdj. modelu AHV
Kompromisem jest zwijarka 4-rolkowa. Pozostając przy obrazowaniu w liczbach, seria AHS jest w stanie pracować z materiałem do długości roboczej od 500 do nawet 12000 mm i grubościach od 1 do około 200 mm.
Centralne rolki są tam napędzane hydraulicznie poprzez silnik i przekładnie planetarne montowane bezpośrednio na rolkach, a ruch bocznych rolek w góre i w dół realizowany jest również hydraulicznie po łuku. Z uwagi na zaciśnięcie materiału pomiędzy górną a dolną rolką podczas zwijania, może to być lepsze rozwiązanie przy podginaniu wstępnym, gdzie proste zakończenia, będące naturalnym i nieodłącznym zjawiskiem przy tego typu operacjach, są w łatwiejszy sposób minimalizowane.
Maszyny AHS opcjonalnie mogą być wyposażone m.in. w boczne oraz górne podtrzymywanie materiału, płynną regulację prędkości zwijania, system chłodzenia, jak również sterowanie NC lub graficzne CNC, którego nie można z kolei instalować na maszych 3-rolkowych.
Poglądowe zdj. modelu AHS
Podsumowując, w całym typoszeregu walcarek wybór urządzeń jest bardzo duży. Dzięki temu, że poszczególne modele zauważalnie się od siebie różnią, oferując różne zakresy możliwości i funkcje, jesteśmy w stanie dobrać model, który spełni Państwa oczekiwania i ułatwi pracę przy obróbce zwijania.