Za pomocą prasy krawędziowej można zaginać arkusze blachy praktycznie o dowolnym rozmiarze. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu skonfigurowaniu urządzenia oraz właściwym wyposażeniu, które pozwoli na precyzyjne kształtowanie materiału. Prasy krawędziowe są podstawowym wyposażeniem wielu zakładów usługowych lub produkcyjnych. Rozwój technologiczny oraz wymagania rynkowe zachęcają przedsiębiorców do automatyzacji procesów produkcyjnych.
Zanim zdecydujesz się na automatyzację
Automatyzacja prasy krawędziowej może być idealnym rozwiązaniem do podniesienia ergonomii pracy, zwiększenia bezpieczeństwa pracowników, usystematyzowania produkcji, a tym samym powiększenia zysków przedsiębiorstwa.
Na początku należy przeprowadzić audyt i sprawdzić, ilu pracowników jest potrzebnych do obsługi urządzeń, jak bardzo uciążliwa i monotonna jest produkcja elementów oraz jak przekłada się to na jakość produkcji. Automatyzacja pozwoli przydzielić pracownikom inne zadania, zwiększając tym samym wydajność przedsiębiorstwa.
Kolejnym aspektem jest określenie częstotliwości z jaką prasa krawędziowa jest używana. Głównymi wytycznymi podczas wyliczania szczegółowych danych powinny być: liczba zmian, podczas których wykorzystuje się maszynę, liczba dni pracy w roku, a także liczba operatorów zatrudnionych do obsługi urządzeń.
Kwestie techniczne
Przed wyborem konkretnych rozwiązań trzeba się zastanowić ile godzin ma funkcjonować zautomatyzowana prasa krawędziowa, poza regularnym czasem pracy, kiedy nie ma pracowników, ile czasu potrzeba na zmianę poszczególnych komponentów, na przykład chwytaków robota czy też narzędzi w prasie. Wszystko uzależnione jest od stopnia zrobotyzowania poszczególnych procesów i komunikacji pomiędzy poszczególnymi urządzeniami.
Dostosuj finanse
Kompensacja kosztów automatyzacji prasy krawędziowej zależy od wielu czynników, między innym od rocznych kosztów operatorów obsługujących prasę, ilości braków produkcyjnych przy aktualnej produkcji, czy też ciągłości i terminowości aktualnej produkcji. Duże znaczenie w kontekście całkowitej ceny (za stanowisko zrobotyzowane z nową prasą lub też przeprowadzenie modernizacji obecnie użytkowanej) ma także sam rodzaj prasy krawędziowej, a także odpowiednie zaprojektowanie i zaprogramowanie stanowiska. Inną kwestią jest sfinansowanie inwestycji (leasing, rata kredytu) czy koszty użytkowania, przeglądów i ubezpieczenia.
Nowoczesna prasa krawędziowa
Kluczowe znaczenie dla automatyzacji produkcji ma oczywiście wybór nowoczesnych urządzeń. Warto wymienić tutaj urządzenia firmy Baykal – hydrauliczną prasę krawędziową z serii APHS oraz serwomotorową prasę z serii APES, które znakomicie nadają się do obróbki blachy, a ich poszczególne komponenty są trwałe i łatwe w serwisowaniu. Urządzenia pozwalają na indywidualne ich skonfigurowanie pod potrzeby danego zakładu i będą dobrym wyborem dla przedsiębiorców, którzy planują automatyzację swojej firmy.