Jednym z rozwiązań wykorzystywanych przy okazji cięcia rur i profili jest laser światłowodowy. Na jakiej zasadzie działa to urządzenie oraz jakie potencjalne zastosowanie ma w przemyśle? Czym jest i jak działa laser światłowodowy? Na czym polega jego wykorzystanie w wycinarce?
Czym jest laser światłowodowy?
Laser światłowodowy to technologia, która wykorzystywana jest m.in. w produkcji wysokiej jakości wycinarek do metalu. W jego konstrukcji wykorzystuje się połączenia diodowe, dzięki którym powstaje strumień laserowy. Następnie przenoszony jest do głowicy za pomocą dedykowanego systemu. Urządzenie to jest niezwykle wydajne w codziennej pracy, ponieważ pozwala na wycinanie różnego rodzaju kształtów i skomplikowanych konturów. Wpływa to docelowo na znaczne skrócenie procesu produkcyjnego . Obróbka elementów metalowych laserem światłowodowym jest szybsza i bardziej wydajna kosztowo, a ponadto minimalizuje się ryzyko ewentualnych błędów.
Jak działa to urządzenie?
W przypadku lasera światłowodowego (inna nazwa to Fiber) mamy do czynienia zarówno ze światłowodowym prowadzeniem, jak i światłowodowym źródłem wiązki. Dzięki temu w konstrukcji urządzenia nie mają zastosowania skomplikowane systemy optyczne, których zadaniem w tradycyjnych laserach jest dostarczenie wiązki do głowicy. Tu odpowiada za to światłowód. Strumień w laserze Fiber przenoszony jest bezpośrednio do głowicy i na tym etapie nie występują straty.
Kolejnym elementem budowy lasera światłowodowego jest źródło. Jego funkcję spełniają półprzewodnikowe diody laserowe. Charakterystyka działania tego sprzętu pozwala na utrzymanie doskonałej jakości wiązki, a także fali nawet dziesięciokrotnie mniejszej niż w przypadku tradycyjnych laserów CO2. Przekłada się to na większe skupienie energii i zwiększoną sprawność całego systemu. Za jego pomocą z powodzeniem można ciąć nawet bardzo refleksyjne materiały. Kolejne atuty wykorzystywania tej technologii w budowie wycinarek to m.in.: oszczędność energii, ochrona środowiska oraz niski koszt eksploatacji. Żywotność wysokiej klasy systemu ocenia się nawet na 100 tys. roboczogodzin.
Wycinarka laserowa Baykal BLT-3D – optymalne wykorzystanie lasera światłowodowego
Lasery światłowodowe Fiber wykorzystywane są m.in. w produkcji wycinarek laserowych. Wśród nich znajduje się również Baykal BLT-3D. To przykład optymalnego wykorzystania technologii lasera światłowodowego w tego typu urządzeniach. Za produkcję sprzętu odpowiada Baykal Makina, czyli jedna z największych firm w branży. Od lat specjalizuje się w dostarczaniu na rynek najwyższej jakości urządzeń wykorzystywanych w obróbce termicznej i plastycznej metalu. Wycinarki powstają w Turcji i dostarczane są do ponad 100 krajów na całym świecie. Jako firma Polteknik Ltd. sp. z o.o. jesteśmy wyłącznym dystrybutorem urządzeń firmy Baykal Makina. Nasi specjaliści zadbają o dokładne zbadanie Państwa potrzeb i dostarczą rozwiązania, które usprawnią procesy przemysłowe w firmie.
Wycinarka laserowa Baykal BLT-3D to wyjątkowy wybór. Doskonale sprawdza się w procesie cięcia rur i profili. Urządzenie wyposażone jest m.in. w: najnowszej generacji źródła światłowodowe amerykańskich producentów IPG lub nLight, głowicę laserową renomowanej firmy Precitec 2.0 3D z funkcją ukosowania blachy w zakresie +/- 45° oraz unikatowy system obustronnego zacisku materiału pozwalający zniwelować odpad resztkowy do 80 mm. Wpływa to na zwiększoną wydajność całego systemu. Podstawowe wyposażenie wycinarki Baykal BLT-3D to także:
- dotykowy panel sterowania firmy Beckhoff z wbudowaną opcją nestingu (kontrola i optymalizacja kosztów produkcji);
- Interfejs HMI (umożliwia korektę parametrów cięcia i analizę błędów).
Głowica wykorzystana w wycinarce pozwala na cięcia 2D i 3D, a także znakowanie i przebijanie rur i profili. Ponadto urządzenie można rozbudować w automatyczny system załadunku/rozładunku, co pozwala na szybszą i prawie bezobsługową prace. Całość jest wydajna, intuicyjna i bezpieczna w obsłudze.
Potencjalne zastosowanie wycinarki laserowej
Baykal BLT-3D może posiadać moc źródła od 1 KW do 4 KW. Ponadto system przygotowany jest do obsługi profili i rur o różnym kształcie: trójkątnych, kwadratowych, prostokątnych i owalnych o średnicy do 214 mm. Maksymalna długość materiału wsadowego to 8100 mm. Moc wpływa na zakres obrabianej grubości, która waha się od 0,8 mm do 12 mm. Wycinarka Baykal BLT-3D stosowana jest przede wszystkim przy cięciu stali (zwykłej, nierdzewnej), miedzi, aluminium i brązu. Urządzenie z powodzeniem sprawdza się w przemyśle, w tym m.in. podczas produkcji sprzętu rolniczego, elementów infrastruktury miejskiej, części samochodowych, w produkcji maszyn budowlanych itp.
Zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem, a doświadczeni eksperci odpowiedzą na wszystkie pytanie i wesprą Cię w procesie zakupowym.